Užsienio kalbų kursai
lenviau, įdomiau, greičiau

Aktyvioji ir neveikiamojoji kalbos formos yra svarbios anglų kalbos dalys. Aktyviojoje kalbos formoje sakinyje subjektas atlieka veiksmą, o neveikiamojoje kalbos formoje veiksmas yra atliekamas subjekto. Todėl, norint teisingai išreikšti tam tikrą ideją ar faktą, būtina mokėti naudoti abu kalbos būdus. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip sukurti neveikiamąją kalbos formą angliškame sakinyje.

Neveikiamojoje kalbos formoje naudojamas veiksmažodžio "to be" pagalbinis veiksmažodis ir veiksmažodžio praeities dalyvis. Veiksmažodžio praeities dalyvis baigiasi raide "-ed". Taigi, norint sukurti neveikiamąją kalbos formą, reikia laikytis šių taisyklių.

Pavyzdžiui:

  • The food was eaten. (Maistas buvo suvalgytas.)
  • The book was written by the author. (Knyga buvo parašyta autoriaus.)
  • The song was sung by the choir. (Daina buvo sugiedota choro.)
  • The message was delivered by the postman. (Pranešimas buvo pristatytas paštininko.)
  • The room was cleaned by the maid. (Kambarys buvo sutvarkytas švarstykles.)

Pastaba: Neveikiamojoje kalbos formoje dažniausiai neatsiranda veiksmažodžio subjekto, todėl jis yra nurodomas papildomoje frazėje "by" su priegaile.

Reikia paminėti, kad ne visi veiksmažodžiai gali būti vartojami neveikiamojoje kalbos formoje, ypač jei jie nėra tranzityvūs, t. y. nereikalauja tiesioginio objekto. Taip pat reikia nepamiršti, kad šis būdas nėra vienintelis ir yra kitų būdų išreikšti tą patį prasmingumą.

Pavyzdžiui:

  • The flowers smell sweet. (Gėlės kvepia saldžiai.) - Aktyvioji kalbos forma, kadangi subjektas "flowers" atlieka veiksmą "smell".
  • They canceled the concert. (Jie atšaukė koncertą.) - Aktyvioji kalbos forma, kadangi subjektas "they" atlieka veiksmą "canceled".
  • The concert was canceled. (Koncertas buvo atšauktas.) - Neveikiamojo kalbos forma, kadangi veiksmas "canceled" yra atliekamas ne "they", bet "concert".

Ne visi veiksmažodžiai gali būti vartojami neveikiamojoje kalbos formoje. Paprastai neveikiamojoje kalbos formoje vartojami veiksmažodžio praeities dalyvio formos, o kai kurie veiksmažodžiai neturi praeities dalyvio formos arba jos skiriasi nuo pagrindinio veiksmažodžio formos. Todėl kai kurie veiksmažodžiai negali būti vartojami neveikiamojoje kalbos formoje. Kai kurie pavyzdžiai:

  • Veiksmažodžiai, kurie nereikalauja tiesioginio objekto: be, exist, happen, occur, seem, suit, etc.
    • Pavyzdžiai: It seems complicated. (Atrodo sudėtinga.) The meeting was scheduled for next Monday. (Susitikimas buvo suplanuotas kitą pirmadienį.)
  • Veiksmažodžiai, kurie reikalauja tiesioginio objekto, bet jų praeities dalyvis yra skirtingas nei tiesioginio objekto forma: have, see, hear, etc.
    • Pavyzdžiai: I have seen that movie. (Aš mačiau tą filmą.) The news was heard by everyone. (Žinia buvo girdima visiems.)
  • Veiksmažodžiai, kurie turi kitokią praeities dalyvio formą nei "-ed": go (gone), do (done), be (been), etc.
    • Pavyzdžiai: The job was done quickly. (Darbas buvo padarytas greitai.) The children had gone home. (Vaikai buvo nuėję namo.)

Reikia prisiminti, kad šis sąrašas nėra išsamiškas ir gali skirtis priklausomai nuo kalbos konteksto ir vartojimo būdų. Todėl rekomenduojama peržiūrėti gramatikos taisykles ar kreiptis į kalbos specialistą, kad būtų išvengta klaidų ir suprastų, kuriems veiksmažodžiams galima vartoti neveikiamojoje kalbos formoje.


Neveikiamojoji kalbos forma yra svarbi anglų kalbos dalis, kurios naudojimas reikalauja laikytis tam tikrų taisyklių. Šis būdas leidžia išreikšti veiksmą, kuris yra atliekamas subjekto, o ne subjekto veiksmo. Norint teisingai naudoti neveikiamąją kalbos formą, reikia vartoti veiksmažodžio "to be" pagalbinį veiksmažodį ir veiksmažodžio praeities dalyvį. Taip pat reikia nepamiršti, kad ne visi veiksmažodžiai gali būti vartojami neveikiamojoje kalbos formoje, o tam tikros sąlygos taikomos veiksmažodžiams, kurie gali būti vartojami šioje kalbos formoje. Suprantant, kaip naudoti neveikiamąją kalbos formą, anglų kalbos rašymas ir kalbėjimas tampa geresni ir patikimesni.